هتل هوشمندهتل هوشمند

در هتل هوشمند با به کار گیری تکنولوژی‌های نوین و استفاده نوآورانه از آن‌ها، به میهمانان هتل هوشمند ارائه خدمات می شود. با هوشمند سازی، میهمانان هتل هوشمند در محیطی امن، آرام و راحت قرار می گیرند و از مسافرت لذت دو چندان می برند. در هتل‌های هوشمند، هر آنچه مسافر نیاز داشته باشد فقط با لمس کردن بخشی از یک مانیتور لمسی و یا یک پنل کنترلی هوشمند تعبیه شده در اتاق و یا فشردن یک کلید هوشمند برآورده می‌شود!

 

تفاوت هتل هوشمند با هتل سنتی:

در هتل هوشمند مسافرین برای رسیدگی به درخواست خود نیازی به مراجعه حضوری یا تلفنی به پذیرش ندارند. کافی است بر روی مانیتور لمسی هوشمند در اتاق خود قسمت مربوطه را کلیک نمایند تا پرسنل هتل به اتاقشان مراجعه نموده و رسیدگی نمایند. این درخواست‌ها در سیستم ثبت می‌شوند و توسط مسئول پذیرش قابل پیگیری است.

در هتل هوشمند هیچگاه کسی به دلیل آشنا نبودن با زبان محلی، برای دریافت سرویس دچار مشکل نخواهد شد چرا که هنگام ورود به هتل و درج اطلاعات توسط پذیرش، کلیه متون و نوشته‌های موجود بر روی مانیتور لمسی به یکی از زبان‌های بین المللی و به صورت گرافیکی به نمایش در خواهد آمد.

در هتل هوشمند برای روشن و خاموش نمودن چراغ‌ها، باز و بسته کردن پرده‌ها، قفل کردن درب به منظور عدم مزاحمت دیگران، درخواست کمک از پذیرش و…  نیازی به حرکت نمودن (حتی از روی تخت خواب) نخواهید داشت.

در هتل هوشمند به محض ورود فرد به اتاقش به زبان خودش به او خوشامدگویی شده یا موزیک کوتاهی را برایش پخش می‌کنند.

در هتل هوشمند هیچ گاه انرژی هدر نمی‌رود زیرا تجهیزات در شرایط از پیش تعیین شده‌ای مانند عدم حضور فرد بصورت خودکار خاموش می‌گردند.

در هتل هوشمند تاسیسات موتورخانه به صورت کامل قابل نظارت و کنترل توسط شبکه BMS است.

در هتل هوشمند عبور و مرور افراد مختلف و نیز میزان دسترسی آن‌ها به قسمت‌های مختلف قابل کنترل و نظارت است.

در هتل هوشمند کنترل صوت در کلیه قسمت ها از مرجع مرکزی قابل کنترل است.

در هتل هوشمند کنترل شدت نور داخل راهروها قابل کنترل می‌باشند.

با یکبار مراجعه به هتل هوشمند، اطلاعات شما در سیستم ذخیره شده و در مراجعات بعدی از شما به نحو شایسته‌ای استقبال خواهد شد.


امکان اجرای انواع سناریوها در هتل هوشمند وجود دارد. برخی از این سناریوها عبارتند از:

۱٫ ایجاد سناریو جهت کنترل سیستم روشنایی

همانگونه که قبلا اشاره گردید میهمانان می‌توانند توسط مانیتور لمسی اتاقشان، روشنایی داخل اتاق را به سادگی کنترل نمایید. مثلا با انتخاب وضعیت خواب کلیه چراغ‌های مطالعه، حال، تلویزیون و… خاموش شده و چراغ خواب روشن می‌شود. شایان ذکر است در تعریف حالت‌های مختلف محدودیتی وجود ندارد و قابلیت اعمال سلیقه کارفرما وجود دارد.

 

۲٫ سناریوی خواب

کلیه چراغ‌های سوئیت هتل هوشمند و تلویزیون هتل هوشمند خاموش شده و چراغ خواب روشن می‌شود. می‌توان سیستم را به گونه‌ای برنامه ریزی کرد تا موزیک ملایمی را برای زمان کوتاهی پخش نماید.

 

۳٫ ارتباط بین پذیرش، خدمه و میهمان

از طریق کلید هوشمند نصب شده در کنار تخت خواب میهمان، درخواست‌های میهمان ( مانند سرو چای، قهوه، نسکافه و… ) برای پذیرش ارسال شده و نیز امکان قراردادن پیام از طریق پذیرش برای میهمان نیز وجود دارد. در صورتی که میهمان به هر دلیل نیازی به کمک داشته باشد می‌تواند با فشردن کلید مربوطه پذیرش را مطلع نماید. در این هنگام علاوه بر این که بر روی مانیتور پذیرش شماره اتاق و درخواست کمک نقش می‌بندد، چراغ قرمز چشمک زنی جلوی درب اتاق روشن می‌شود. در صورت نیاز می‌توان در جاهای مشخصی پیام صوتی یا آژیری را به صدا درآورد. میهمان همچنین می تواند درخواست‌های معمول خود مانند درخواست نظافت اتاق، درخواست خشک شویی، درخواست تماس از پذیرش و درخواست مزاحم نشوید را ازطریق همین مانیتور به سادگی به پذیرش منتقل نماید البته به محض صدور هر یک از این درخواست‌ها علامت مربوطه بر روی Doorbell به نمایش در می‌آید.

 

 ۴٫ مزاحم نشوید

با لمس قسمت مزاحم نشوید، چراغ مخصوص بر روی doorbell روشن و کارت‌های خدمه برای باز شدن درب این اتاق غیر فعال خواهند شد و آن‌ها دیگر قادر به باز نمودن درب این اتاق تا زمان حذف انتخاب مزاحم نشوید نمی‌باشند.

 

۵٫ تعریف سطوح دسترسی

توسط واحد پذیرش سه نوع سطح دسترسی (کارت) برای باز شدن درب اتاق‌ها در هتل هوشمند صادر می‌شود:

۱٫ کارت هر میهمان برای باز نمودن درب یک اتاق خاص
۲٫ کارت مستخدمین برای رسیدگی به درخواست میهمان (نظافت و یا خشکشویی)
۳٫ کارت اورژانسی می تواند در هر شرایطی درب اتاق میهمان را باز نماید

نکته قابل ذکر اینکه، در صورت باز شدن درب اتاق توسط هر نوع کارت، سوابق کارت مورد نظر در سیستم ذخیره می‌شود و قابل بازیابی است.

 


 

امکانات هتل هوشمند

سایر امکانات موجود در یک هتل هوشمند:

 

۱٫ کنترل کل روشنایی هتل از طریق قسمت پذیرش، اتاق مدیریت و یا نگهبانی.

۲٫ کنترل تاسیسات مکانیکی هتل از قبیل سرمایش و گرمایش از طریق قسمت پذیرش، اتاق مدیریت و یا نگهبانی.

۳٫ کنترل سیستم صوتی از هر نقطه و در تمامی قسمت ها.

۴٫ کنترل پریز های برق و وسایل الکتریکی داخل اتاق.

۵٫ امکان کنترل هوشمند تردد مسافران و ارتباط با بخش هتل داری.

۶٫ سیستم های امنیتی و حفاظتی برای کلیه اتاق ها.

۷٫ کنترل نورپردازی داخلی و خارجی و آبنمای لابی ورودی.

۸٫ کنترل هوشمند استخر، جکوزی موجود در هتل.

۹٫ کنترل وضعیت سوئیت ( پرده برقی، سیستم روشنایی، باز بودن درب و پنجره و… ).

۱۰٫ قابلیت تطبیق سیستم هوشمند بر اساس فرد استفاده کننده از سوئیت (مسافر، خانه دار، مدیر و . . .) با استفاده از کارت هوشمندی که هر یک از این افراد در اختیار دارند.
۱۱٫ امکان مدیریت مصرف انرژی در هتل بر اساس میزان کیلو وات ساعت مصرفی.
۱۲٫ قابلیت ثبت وضعیت قسمت های مختلف هتل جهت بررسی های آینده به منظور تهیه آمار و…
۱۳٫ با توجه به هوشمند بودن کلیدها در چنین هتل هایی، از آنجائیکه شبکه هوشمند ۲۴ ولت جریان ضعیف است، خطرات احتمالی ناشی از برق گرفتگی به حداقل می رسند.

۱۴٫ زنگ و ترموستات جداگانه برای هر اتاق مورد نیاز نیست.

۱۵٫ به محض برداشته شدن کارت از Card Holder فن کوئل ها به نقطه ست پوینت از قبل تعیین شده می رود.