دوربین مدار بسته

بازار هدف برای دوربین های مدار بسته ی آنالوگ در شرایط وجود دوربین های IP

صرف وجود دوربین های تحت شبکه دلیل بر این نخواهد بود که دوربین های مدار بسته ی سنتی و آنالوگ کارکرد خود را از دست دهند. در حقیقت یک مدیر فروش موفق در زمینه ی بازار دوربین های مدار بسته و cctv  همواره به تاریخچه و خواص هر محصول واقف خواهد بود و در نتیجه در مواجهه با یک خریدار دوربین مدار بسته با توجه به آن خواص، لزوما از آخرین تکنولوژی استفاده نمی کند. دلایل زیر می تواند این امر را از منظر خریدار و فروشنده موجه نماید:
دوربین مدار بسته
  1. به یاد داشته باشید ارتقا هر محصول لزوما در همه ی وجوه ن  یس  ت. برای نمونه ممکن است خودرویی با صندلی ویژه کودکان ساخته شود اما شخصی که کودک ندارد نیازی به این ارتقا فناوری ندارد. در مورد دوربین مداربسته نیز برای نمونه برای محیطی که به هیچ وجه تردد مجاز نیست، بدون احتیاج به تشخیص چهره صرف گذر هر فردی می تواند اخطار امنیتی لحاظ شود و این سطح از رصد محیط نیازمند کیفیت بالای تصویر    و رزولوشن بالایی نخواهد بود.
  2. لزوما آخرین تکنولوژی، حاصل گذر زمان و خرج بیشتر است در نتیجه عموما هزینه ی محصولات نوین بالاتر از هزینه ی نمونه های قدیمی تر لحاظ خواهد شد، در نتیجه در جایی که نیازمندی خریدار – در این جا در مورد دوربین های مدار بسته – با امکانات قدیمی تر قابل تامین است، استفاده از آن بنا به قیمت معقول تر جلوه می کند. در تمام شاخه های صنعت اساسا اقسام تولیدات با سطوح قیمتی متفاوت عرضه می شوند تا سطح گسترده تری از مشتریان را پوشش دهند.
نکته ی قابل تامل در اثبات این مدعا بررسی درصدی میزان فروش دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های آی پی تحت شبکه و HDSI  ( اچ دی اس آی ) است. دوربین های مدار بسته آنالوگ همچنان از فروش دو گروه دوربین های نظارتی که نام برده شد بیشتر محسوب می شود. اشاره به  فاکتور قیمت پایین نیز با توجه به توضیحات بالا به تنهایی نمی تواند توجیه مناسبی برای این برتری میزان فروش در بازار دوربین مدار بسته محسوب شود.
دوربین تحت شبکه یا آنالوگ
در این میان کمپانی های دوربین معتبری مانند اگنی (AGNI )، سامسونگ(SAMSUNG )، هایک ویژن(HIKVISION ) ، –که بالاترین آمار های فروش را در بازار جهانی به خود اختصاص داده است –   آلباترون (ALBATRON )، سی ان بی (CNB )همچنان به تولید این خانواده از دوربین های مدار بسته ی آنالوگ ادامه می دهد. این در حالی است که بسیاری از کمپانی های نام برده دارای خط تولید ویژه ی دوربین های تحت شبکه در کنار دوربین های مدار بسته ی آنالوگ می باشند.
 از سوی دیگر وجود بسیاری از سامانه های دوربین مدار بسته ی نظارت تصویری آنالوگ که در گذشته شکل گرفته اند و زیر ساخت مورد نیاز برای دوربین های مداربسته ی آنالوگ را پیش تر محیا نموده است، تمایل خریدار را به سوی آنالوگ هدایت می کند. تلاش برای تولید دوربین های HDSI  بر همین اساس شکل گرفت. هر چند در نهایت به واسطه ی قیمت بالایی که گاه حتی بیش از دوربین های آی پی تمام می شوند و از سویی دیگر کیفیت به مراتب پایین تر از دوربین های آی پی تحت شبکه، این شکل از دوربین های مدار بسته را بدل به گزینه ای غیر محبوب نموده است.
لذا می توان با قاطعیت گفت بازار دوربین مدار بسته ی آنالوگ دست کم تا آینده ای نسبتا بلند، در بازار   سیستم های نظارت تصویری جایگاه خود را حفظ خواهد نمود.
گردآوری:مهندس حامد اوصانلو