دوربین مدار بسته فضای بیرونی

Smart Stream در دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته فضای بیرونیبرای اشخاص درگیر با فعالیت­های مرتبط با دوربین مدار بسته و دوربین تحت شبکه مفهوم حجم ذخیره­ سازی در مورد هر دو گزینه­ ی دوربین مدار بسته و دوربین تحت شبکه و مفهوم پهنای باند برای دوربین تحت شبکه آشناست. همواره هر دوی این کمیت­ها می بایست در حداقل نگاه داشته شوند. نگاه داشتن این کمیت­ها در کم­ترین حالت خود به معنی هزینه­ ی کمتر برای تهیه فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی آنان است. کمپانی­ های دوربین­ تحت شبکه همواره با ارائه­ ی دوربین­ های که کمترین پهنای باند را از پهنای کلی شبکه را به خود اختصاص دهند دست به رقابت تکنولوژیک می­زنند. برای نمونه کمپانی اکتی (acti ) با ارائه­ ی پهنای باند به ازای هر دوربین ۶mb  خود را به عنوان یکی از کمپانی­ های تولید دوربین تحتش بکه با پهنای باند اندک شناسانده است.
در این حوزه فناوری­های گوناگونی مانند ارائه­ ی فرمت­های فشرده ساز گوناگونی همچون h.264  ، mjpeg   و… ارائه شده اند که برخی از آنان به حوزه­ ی دوربین مدار بسته و آنالوگ یا دوربین اچ دی (HD ) نیز راه یافته اند و در حوزه­ ی کار DVR  ها خودنمایی می­کنند.
اخیرا فناوری جدید به نام smart stream  به بازار معرفی شده است در راستای بهینه سازی پهنای باند دوربین تحت شبکه بوده. این فناوری که بر روی دوربین تحت شبکه پیاده سازی شده است. کاهش پهنای باند به این طریق انجام خواهد شد که دوربین با بالابردن رزولوشن و وضح تصویر برخی از نقاط و نواحی تصویر روزولوشن سایر نقاط را پایین خواهد آورد؛ باید در نظر داشت که وضوح تصویر بالا و رزولوشن نسبت مستقیمی با پهنای باند شبکه دارد. در نتیجه با کاهش کیفیت تصویر در نواحی که از اهمیتی کمتری برخوردارند عملا به شکل قابل ملاحظه ای پهنای باند دوربین تحت شبکه کاهش خواهد یافت.
برای انتخاب این نواحی یا کاربر می­تواند به صورت دستی خود دست به انتخاب نقاط حساس مورد نظارت دوربین خود بزند  و اینه نقاط مورد نظر (ROI ) را به صورت خودکار به دوربین واگذار کند. دوربین تحت شبکه به صورت خودکار نقاط پرتحرک را مهم فرض خواهد کرد و برای نمونه پس زمینه را کم ­اهمیت در نظر خواهد گرفت.