CCD Sony

رابطه اندازه سنسور با رزولوشن تصویر

همانطور که می توانیم یک تلویزیون HD  را به اندازه تلویزیون های کوچک قدیمی و حتی کوچکتر بسازیم، می توانیم پیکسل های روی یک سنسور تصویر را کوچک و کوچک تر کنیم.
اندازه سنسور به معنای سطحی است که نور ورودی روی آن متمرکز می شود که می توانند مانند تلسکوپ های تحقیقاتی، بسیار بزرگ باشد یا مانند گوشی های تلفن همراه، بسیار کوچک باشد. با اینکه ساختن سنسوری که هم کوچک باشد و هم رزولوشن بالایی داشته باشد کار پیچیده ای است اما اندازه سنسور تقریبا هیچ ربطی به رزولوشن تصویر ندارد.
رزولوشن سنسور که با مگاپیکسل اندازه گیری می شود تعداد نقاط نوری است که از روی سطح سنسور برای پردازش تصویر برداشته می شود. هر چه اندازه این نقاط (پیکسل ها) کوچک تر باشد، تعداد بیشتری از آن ها روی سطح مشخصی از سنسور جای می گیرد و در نتیجه رزولوشن بالاتری را می توان از سنسور دریافت کرد.
از آنجاییکه تلفن های همراهی با دوربین های ۱۳ مگاپیکسل و بالاتر وجود دارد، این سوال پیش می آید که چرا دوربین های عکاسی حرفه ای هم چنان بالاتر از ۲۰ و ۳۰ مگاپیکسل تولید نشده اند با اینکه سنسورهای آن ها بسیار بزرگتر از تلفن های همراه است. این موضوع دو دلیل دارد. یک اینکه وقتی که سطح سنسور و اندازه پیکسل ها خیلی کوچک می شود، بزرگ کردن آنها نیاز به پردازش زیادی دارد که باعث افزایش دمای زیاد سنسور می شود و ساختار سنسورها هنوز پاسخگوی این نیاز نیست. دلیل دوم کیفیت سنسور است، ممکن است یک سنسور ۱۳ مگاپیکسلی را بتوان به اندازه پاک کن انتهای یک مداد ساخت، اما کیفیت آن به سختی به اندازه سنسورهای بزرگتر می شود که توانایی تشخیص و تفکیک جزییات تصویر را دارند. قسمتی از ایده ultrapixel  کمپانی HTC  که روی تلفن های همراه خود از آن استفاده کرد همین موضوع بوده است، این کمپانی با تولید دوربین های با مگاپیکسل پایین تر اما با کیفیت بالاتر و تصاویر بهتر که توانایی حذف نویز بیشتر و عملکرد سریع تر در پردازش تصاویر را دارند به رقابت با دوربین های با مگاپیکسل بالا پرداخت.
بنابراین همانطور که متوجه شدید در ساخت و ارائه یک تصویر عوامل زیادی هستند که موثرند. اندازه سنسور تقریبا هیچ تاثیری روی رزولوشن تصویر نهایی ندارد و تنها می توان گفت سنسورهای بزرگ تر توانایی ارائه تصویر با کیفیت تر و با جزییات بیشتری را دارند. اینکه در برخی از دوربین های مداربسته به اندازه سنسور تصویر اشاره می شود و عنوان می شود سنسور ½ اینچ یا ۱/۳ اینچ، عملا تاثیر زیادی در عملکرد دوربین های مداربسته ندارد. موضوع مهم کیفیت سنسور، عملکرد آن در حذف نویز و سرعت پاسخگویی آن است.