ویژگی رزولوشن دوربین مدار بسته

تاثیر رزولوشن بر ثبت جزییات بیشتر در تصاویر

امروزه با استفاده از دوربین های IP  کاربران می توانند کیفیت لازم برای ثبت جزئیات تصاویر را بر حسب معیار تعداد پیکسل روی تصویر هدف Pixel on target  (POT  ثبت نمایند.
کیفیت بالای دوربین های تحت شبکه این امکان را برای طراحان سامانه های نظارت تصویر فراهم می کند تا بتوانند سیستم مناسب را برای هر محیط طراحی و راه اندازی کنند. تعداد پیکسل های یک دوربین یک مگاپیکسل در مقایسه با دوربین های VGA ، ۳۲۷ درصد بیشتر می باشد. این نسبت ها برای دوربین های پنج مگاپیکسل و ده مگاپیکسل به ترتیب برابر با ۱۵۰۰   و ۳۵۰۰ درصد می باشد.
به زبان ساده POT  از تقسیم تعداد پیکسل ها ی افقی دوربین به فاصله عرضی تصویر (به فوت یا متر) به دست می آید.  ویژگی رزولوشن دوربین مدار بسته
به عنوان مثال برای یک دوربین که دارای ۱۰۰۰ پیکسل افقی می باشد و تصویری به عرض ۱۰ متر را در کادر خود جای داده است، POT  برابر ۱۰۰ پیکسل در متر ( با تقسی  م ۱۰۰۰ پیکسل بر ۱۰متر) خواهد بود.
در یک پروژه که ثبت چهره اشخاص اهمیت دارد، برای ثبت تصویر صورت اشخاص و شناسایی آن ها، نیازمندPOT  حداقل برابر ۱۳۱ پیکسل بر متر   خواهیم بود. این به مفهوم این ا  ست که یک دوربین پنج مگاپیکسل می تواند هنگامی که محیطی به عرض ۲۰متر را در کادر خود جای می دهد چهره افرادی که از آن منطقه عبور کنند را  به وضوح نمایش دهد، در این حالت POT  آن برابر ۱۳۱ پیکسل بر متر می
باشد و تصویر شخصی که دراین کادر قرار دارد کاملا قابل شناسایی است.
اگر در طراحی سیستم دوربین های نظارتی، POT  به عنوان معیار طراحی انتخاب شود، طراحان می توانند با استفاده از دوربین های با کیفیت بالا، تعداد کلی دوربین های به کار رفته در پروژه را کاهش دهند و در عین حال بهترین کیفیت را در تصاویر ضبط شده هر نقطه داشته باشند. همچنین کیفیت بالا تصاویر ضبط شده جزئیات بیشتری را در دسترس قرار می دهد که در صورت نیاز به بررسی تصاویر، شانس شناسایی عوامل مختلف تصویر را افزایش می دهد.
گردآوری: مهندس میلاد رضایی