رزولوشن تصویر

اولین پارامتر موثر در انتخاب سیستم نظارت تصویری

یکی از مهم ترین پارامتر هایی که برای انتخاب باید بدانیم این است که ما تا چه حدی نیاز به ثبت جزئیات داریم به عنوان مثال در محل عبور و مرور خودروها فقط مشخص شدن تعداد رفت و آمد ها کافی است یا ثبت جزئیات مثل شماره پلاک تک تک خودرو ها هم نیاز است؟ و یا در مکان های عمومی فقط مشخص بودن رفت و آمد اشخاص کافی است یا اینکه می خواهیم چهره ی تک تک اشخاص کاملا واضح در سیستم ثبت شود؟ و بسیاری جزئیات دیگر که در مکان ها و شرایط مختلف باید در نظر گرفته شود و با توجه به نیاز ، وضوح تصویر ( Resolution )  مناسب ، فاصله ی دوربین تا محل مورد نظر و نوع لنز دوربین  برای آن کار انتخاب شود.
نکته ی دیگری که در انتخاب باید به آن توجه کنیم مدت زمان ثبت تصاویر است. برای این منظور باید حجم تصاویر را تخمین بزنیم و سپس با توجه به مدت زمان مطلوب هارد دیسک مناسبی برای سیستم انتخاب کنیم.
اما نکته مهمی که در اکثر مواقع به آن توجه نمی شود این است که ، بر خلاف تصور معمول تنها پارامتر موثر در حجم تصاویر فرمت آن ها نیست بلکه عاملی که تاثیر بسیار زیادی در حجم ذخیره سازی دارد میزان تغییرات تصویر در لحظه است. یعنی محلی که تصویر آن ثبت می شود تا چه اندازه شلوغ و پر رفت آمد است.
دلیل این امر این است که در برخ از فرمت ها ( به عنوان مثال H.264  ) فقط اطلاعات قسمت هایی از تصویر مجددا ثبت می شوند که در آن ها تغییرات جود داشته باشد. به عنوان مثال اگر در یک اتاق برای مدت ۵ دقیقه هیچ تغییر و حرکتی وجود نداشته باشد در تمام طول این مدت تصاویر بر روی هارددیسک  به طور تکراری ضبط نمی شود. بلکه لحظه ی اول آن ثبت شده و برای ادامه ی این مدت همان تصویر اول در هنگام پخش تکرار می شود. با این شیوه حجم ذخیره سازی تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.
با بررسی و مطالعه ی جدول و تصاویر زیر می توانید دید نسبتا مناسبی نصبت به این موضوع پیدا کنید.
جدول فضای مورد نیاز
در جدول فوق می توانید تاثیر فرمت های مختلف ذخیره سازی و همچنین تاثیر شرایط محیط (میزان کم یا زیاد بودن حرکت ها در یک روز) را بر حجم تصاویر ذخیره شده مشاهده کنید.
رزولوشن تصویر
در تصویر فوق مقایسه استاندارد های مختلف تصویر و تاثیر افزایش وضوح تصویر در ثبت جزئیات را مشاهده می کنید.
یکی دیگر دیگر از بخش های مهم در انتخاب یک سیستم مدار بسته ، انتخاب درست نوع دوربین ها می باشد
همانطور که می دانیم دوربین های مختلفی در بازار سیستم های مدار بسته وجود دارد .در مقاله ی بعدی انواع این دوربین ها و کاربرد هر یک را بیان خواهیم کرد.
گردآوری: مهندس سینا مهدی زاده