استانداردهای دیجیتال

ارائه ی استاندارد جدید برای انتقال داده های دیجیتال

یکی از علل توسعه آهسته ی رزولوشن تصویر در دوربین مدار بسته و یا دوربین تحت شبکه صرف نظر از امکان فنی و فناوری لازم برای رسیدن تئوری به این وضوح تصویر در حوزه دوربین مدار بسته یا دوربین تحت شبکه، بحث های اجرایی ویژه، با توجه به بستر اجرایی سامانه دوربین نظارت تصویری است. یکی از شناخته شده ترین مصادیق این موضوع ارائه کیفیت HD  برای دوربین آنالوگ است. این گونه از کیفیت نیازمند پروتکل اجرایی دوربین مدار بسته HDCVI  یا HDTVI  و … است.
با ظهور دوربین تحت شبکه ۴K  یا ULTRA HD  در عمل مشکل ارائه وضوح تصویر بالاتر از ۵ مگاپیکسل به عنوان رزولوشن بالاتر از وضوح تصویر کلاسیک FULL HD  برطرف شد. اما بحث پهنای باند مورد احتیاج برای چنین دوربین هایی با این سطح بالا از ارسال داده در هر ثانیه مقوله ای بود که شیوه های موجود برای کاهش پهنای باند از MPEG-2   گرفته تا H.264  ناکافی به نظر می رسیدند. اینک اما با ارائه ی شیوه­ ی نوین کاهش پهنای باند به نام H.265  یا HEVC (High Efficiency Video Coding)  در عمل ضریب کاهش پهنای باند به ازای داده های دریافتی از یک دوربین تحت شبکه ثابت برای نمونه، به نصف تقلیل پیدا کرده است. این یعنی از این پس امکان استفاده عملیاتی از دوربین تحت شبکه با کیفیت ۴K  و یا بالاتر با توجه به پهنای باند مورد نیاز برای این قبیل دوربین ها موجود خواهد بود.
همسویی فناورانه با سخت افزار مهم ترین بخش از ارائه ی یک محصول موفق محسوب می شود. عملیاتی بودن ادعاهای کمپانی های سازنده ی دوربین تحت شبکه با سرعت رشد بالا نیازمند بررسی همه جانبه شیوه ها، پروتکل ها و نرم افزار های ارائه شده توسط این کمپانی هاست.