مقایسه کیفیت تصویر دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه

حرکت سنجیده به سمت دوربین مدار بسته و دوربین تحت شبکه

در حالی که فاصله بین هزینه استفاده از دوربین های مداربسته آنالوگ و دوربین تحت شبکه کم می شود، و هم چنان مزایای دوربین تحت شبکه افزایش می یابد، تولیدکنندگان و فعالان صنعت سیستم های نظارت تصویری روی زمینه هایی که بتوانند بدون صرف هزینه زیاد و یا جایگزین کردن محصولی جدید فناوری های جدید را وارد محصولاتشان کنند سرمایه گذاری می کنند. خوشبختانه راه حل های زیادی برای این پیشرفت و حرکت به سمت آینده وجود دارد، چه با استفاده از بازسازی و بازآفرینی و چه آرام آرام با ارتقای قسمت های مختلف دستگاه ها.
مقایسه کیفیت تصویر دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه
به نظر جان گتساکوس از کارکنان کمپانی Honeywell  دلایل قاطع و زیادی برای حرکت به سمت نظارت تصویری تحت شبکه وجود دارد:
سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ احتمالا به پایان عمر خودش نزدیک شده است  دوربین های تحت شبکه می توانند در کنار دوربین مداربسته آنالوگ کار کنند.
سیستم های کارآمد تحت شبکه، بسیار راحت تر مدیریت می شوند و به راحتی از طریق دستگاه های موبایل و سایر وسایل ارتباطی قابل دسترسی اند.
سیستم های تحت شبکه به سادگی می توانند موارد موردنیاز برای تطبیق با سایر سیستم ها را مانند موارد مربوط به کدگذاری ویدئو و فرمت ها را در اختیار مصرف کننده قرار دهند.
برای ذخیره سازی تصاویر گزینه های متفاوتی از قبیل ذخیره سازی مجازی یا انواع دیگر ذخیره ساز قابل ارائه است،
با این حال، همه استفاده کنندگان به طور کامل به سمت دوربین تحت شبکه نرفته اند. بسیاری از آن ها چندین سال روی دوربین های آنالوگ سرمایه گذاری کرده و برای آن هزینه کرده اند و هم چنان از دوربین های مداربسته آنالوگ خود راضی هستند. گستاکوس اضافه می کند که علاوه بر هزینه زیاد تعویض دوربین های مداربسته آنالوگ با دوربین تحت شبکه، دلایل دیگری نیز برای اصرار به استفاده از دوربین مدار بسته آنالوگ وجود دارد: برای زاویه دید های کم با تصویر ثابت که به بزرگنمایی هنگام پخش تصاویر نیازی نیست( به طور مثال فضاهای کوچک مانند لابی ها یا ورودی های کوچک) ارتقا به دوربین تحت شبکه واقعا الزامی نیست. اما برای فضاهای بزرگتر و معابر شلوغ، استفاده از دوربین با کیفیت HD  به معنای دستیابی به جزییات بیشتر درباره مظنونین احتمالی، شواهد شفاف تر پس از حوادث و حتی خدمات بهتر به مشتریان می باشد.
نصب فرصت
فرودگاه بین المللی بوزمن در مونتانا دستخوش گسترش وسیع و در پی آن بازسازی وسیعی شد. ترمینال اصلی پیش از این به ۲۴ دوربین آنالوگ مجهز بود. بعد از گسترش ۲۳۰۰۰ متر مربعی، فرودگاه به بیش از ۱۵۰ دوربین تحت شبکه مجهز گردید که با سیستم کنترل دسترسی هم هماهنگ شدند.
بیل داو، مدیر امنیت فرودگاه بوزمن می گوید:” اگر شما در فرودگاه حضور داشته، البته به غیر از سرویس های بهداشتی، حتما در تصاویر دوربین هستید وحالا با کیفیت HD ” به عقیده داو نصب دوربین های تحت شبکه جدید ( دوربین های AXIS   و Arecont Vision ) بسیار ساده تر از دوربین های مداربسته آنالوگ بوده است. هم چنین نرم افزار مدیریت تصاویر جدید این امکان را به وی می دهد تا بسیاری از موارد مورد نیاز را از روی تلفن همراه خود چک کند.
وی هم چنین می تواند از دوربین ها برای تعقیب و یا یافتن افراد دلخواهش که در فرودگاه حرکت می کنند استفاده کند یا محل دریافت و تحول بار را چک کند، حل کردن مناشقات و مشکلاتی که در فرودگاه روی می دهد و یا پیدا کردن اشیای گم شده نیز از دیگر کارهایی است که وی با استفاده از دوربین های جدید قادر به انجام آن هاست.
او می گوید:” هر چقدر ما بتوانیم مشکلات مراجعه کنندگان را بیشتر حل کنیم، آن ها راضی ترند و باز هم به فرودگاه ما بر خواهند گشت” آقای داو برای اضافه کردن تعداد بیشتری دوربین تحت شبکه به محوطه فرودگاه، مخصوصا پارکینگ خودروها برنامه ریزی می کند.
جف بیکر، هماهنگ کننده امنیت محوطه دانشگاه کنتاکی شمالی، به شکلی مشابه از مزایای دوربین های تحت شبکه بهره برده است، اما نه به سرعت آقای داو و با تغییر ناگهانی همه دوربین ها. دانشگاه کنتاکی شمالی تعویض دوربین ها را از سال ۲۰۰۸ آغاز کرده است. در آن زمان سیستمی که با بودجه آن ها متناسب بوده باشد دوربین های مدار بسته آنالوگ بوده است. با این حال به خاطر برخی از نیازهای امنیتی مانند حوادث داخل پارکینک و یا نظارت بهتر در اتاق هایی که با پول سر و کار داشتند سرمایه گذاری روی سیستم های مدرن تر اهمیت پیدا کرد. بازسازی خوابگاه ها و دفتر بورسیه دسترسی به کابل ها و زیرساخت را برای استفاده از دوربین تحت شبکه SONY  فراهم نمود.
بیکر می گوید:” حرکت به سوی دوربین تحت شبکه فرآیند اهسته ای است، هدف ما برای آینده جایگزین کردن ۲۰ تا ۳۰ دوربین آنالوگ در سال با دوربین های تحت شبکه است، تا زمانی که کاملا تمام فضاها به دوربین تحت شبکه مجهز شوند. پارکینک و فضاهای مسکونی نیز در اولویت هستند.”
در حالی که دوربین های مداربسته و تحت شبکه همزمان در خوابگاه کار می کنند، بیکر از انکودر استفاده می کند تا تصاویر تمامی دوربین ها را با دادن آدرس IP  به دوربین های مدار بسته آنالوگ و اضافه کردن آن ها به نرم افزار مدیریت تصاویر در یک مکان بتواند کنترل کند.
مایک میچل، مدیر امنیت کارخانجات UDF  در اوهایو نیز که از ۱۳ سال پیش تغییر از ویدئو کاست تا دوربین های آنالوگ و حالا دوربین های تحت شبکه را دیده است در حال حاضر روی تعویض دوربین های مداربسته آنالوگ با دوربین تحت شبکه کار می کند.
میچل می گوید:” درخواست شواهد و مستندات ویدئویی از طرف مقامات قضایی بسیار بیشتر شده است و ما می خواستیم تا تصاویر دیجیتال با کیفیت بیشتر به آن ها ارائه دهیم تا مظنونین را راحت تر شناسایی کنند. ما فروشگاه هایی داریم که تا نزدیک ۲۳ دوربین دارند و فروشگاه هایی نیز هستند که تنها یک یا دو دوربین در آنها وجود دارد. در حال حاضر دو فروشگاه را به عنوان نمونه برای نصب دوربین های تحت شبکه Speco  مجهز کرده ایم. باقی فروشگاه ها نیز به دستگاه های ضبط هایبرید مجهز شده اند تا دوربین های مداربسته آنالوگ از کار افتاده را با دوربین تحت شبکه جایگزین کنیم. تفاوت قیمت دوربین های تحت شبکه با دوربین های مدار بسته آنالوگ زیاد نیست، اما تعویض دوربین های ۱۸۵ فروشگاه در آن واحد از توان ما خارج است.”
میچل و همکارانش از دوربین ها برای افزایش ارتباط با مشتریان در فروشگاه ها ، رفع و رجوع کردن سریع شکایات و هم چنین کاهش ریسک دزدبری استفاده می کنند.
او می گوید:” در فروشگاه هایی که فقط یک دوربین تحت شبکه استفاده خواهیم کرد. ازین دوربین در مقابل ورودی استفاده می کنیم. اگر کسی بخواهد یه بسته آب معدنی را بدون پرداحت پول خارج کند و هنگام خروج صورت خود را بپوشاند، احتمالا موقع ورود صورت وی در تصویر مشخص بوده است. ما از دوربین های تحت شبکه ۲٫۵ مگاپیکسلی استفاده خواهیم کرد که صورت مظنون را به طور کامل مشخص کند و از دزدی های آینده جلوگیری نماید.”
شیرجه زدن در IP
شون پرتر، سرپرست تیم امنیتی کالج پوسیتاس در کالیفرنیا می گوید:” اگر شما آمادگی تعویض یکباره سیستم به دوربین های تحت شبکه را دارید، فراموش نکنید که با متخصصین شبکه و IT  مشورت کنید. ارتباط خوب و قوی با تیم شبکه باعث ساده شدن کارها و تعویض بدون دردسر دوربین ها خواهد شد.
واقعا تفاوت بسیار زیادی را در کیفیت تصاویر حس می کنیم، می تونیم جزییات یک خودرو یا رنگ لباس افراد را به راحتی تشخیص دهیم.”