دوربین باکس

دوربین مداربسته صنعتی و کاربرد آن

در مورد دوربین های مداربسته می توان گفت قدیمی ترین نوع دوربین ها، دوربین های صنعتی (Box)  هستند. و زمانی تنها گزینه برای سیستم های نظارت تصویری بوده اند.
دوربین باکس
اما امروزه با وجود انواع مختلف دوربین برای کاربردهای گوناگون این دسته به نوعی خاص و مهم از دوربین مداربسته تبدیل شده اند. دو ویژگی مهم در دوربین های صنعتی وجود دارد که آن ها را به بهترین انتخاب در برخی پروژه ها تبدیل می کند.
لنز: در دوربین های صنعتی لنز قابل تعویض است و می توان بر اساس نوع و شرایط پروژه لنزی مناسب انتخاب کرد. امروزه لنزهای مختلفی در محدوده ۱mm   تا ۱۰۰mm  تولید می شود که اکثر آن ها متغیر نیز هستند. بنابراین به کاربر این امکان را می دهد که تصاویر بسیار واید تا تصاویر بسیار بسته را پوشش دهد.
لنز دوربین
نرم افزار: در طراحی بسیاری از دوربین های صنعتی از یک نرم افزار داخلی استفاده شده است که دوربین را قادر می سازد تصاویر بهتری نسبت به سایر مدل های دوربین از جمله دوربین دام و دوربین بالت ثبت کند. به عنوان مثال تکنولوژی  UWDR   که به عنوان مثال دوربین  AG-960XN   مجهز به آن می باشد دوربین را قادر می سازد تا در شرایط نوری خاص تصاویر بهتری ثبت کند و توانایی تفکیک نقاط بسیار روشن و بسیار تاریک را داشته باشد.همچنین HLC,DNR,XDR,Low LUX Capability   از جمله دیگر تکنولوژی هایی است که می توان به آن ها اشاره کرد.
اما این نکته را باید در نظر داشت که برای استفاده از دوربین های BOX  یا صنعتی در شرایط بد آب و هوایی حتما از کاور ضدآب (housing)  استفاده شود. هم چنین برای استفاده از این دوربین ها لنز نیز باید به صورت جداگانه تهیه شود.
قاب دوربین
در مجموع با توجه به نکات گفته شده می توان برخی از کاربردهای این نوع دوربین ها را به شرح زیر نام برد:
مکان هایی که نیاز به زوم و یا فوکوس بر روی بخشی از محوطه باشد به عنوان مثال کنترل ترددها در ورودیهای ساختمان و یا پارکینگ ها
مکان هایی که شرایط نوری خاص وجود دارد به عنوان مثال نور ضمینه شدید وجود دارد
مکان هایی که در آن لرزش وجود دارد و باعث ایجاد اختشتاش در تصویر می شود
مکان های تاریکی که نیاز به تصویر رنگی و بدون استفاده از مادون قرمز باشد
برای ثبت و یا تشخیص جزئیات تصویر از قبیل چهره و یا پلاک خودرو
در نتیجه اگرچه امروزه شاهد رشد روز افزون دوربین های دام و بالت هستیم،ولی همچنان دوربین های صنعتی کاربرد زیادی در پروژه های خاص دارند.