ویژگی HDR در دوربین مدار بسته

HDR در دوربین های مدار بسته

HDR چیست؟

در صنعت دوربین امنیتی اعم از دوربین مدار بسته یا دوربین تحت شبکه، فناوری های نوینی روانه بازار شده اند که تا حد زیادی در ارتقاء تصویر خروجی نقش ایفا نموده اند. در حوزه ی دید در شب دوربین ها دید در شب هوشمند (SMART IR)، ویر (VAIR IR) و مانند آن نمونه ای از این قبیل از فناوری ها می باشند. در حوزه ی WDR اما کمتر شاهد تحول نوینی بوده ایم به صورتی که بیش از تغییر ساختاری فناوری، شاهد افزایش دامنه ی نوری هستیم که WDR امکان پوشش آن را داشته است.
ویژگی HDR در دوربین مدار بسته
با گسترش قلمرو سنسورهای تصویری اما امکان ایجاد اقسام و فناوری های جدید هستیم. این نوآوری ها در حوزه ی داشتن تصویر در شرایط نوری نامناسب نیز گزینه های جالبی پیش روی قرار داده است. یکی از این گزینه ها HDR نام دارد. اما برای درک بهتر چگونگی کار این سامانه برای ایجاد تصویری مطلوب در شرایط نوری نامناسب اجازه دهید شکل عملکرد WDR  را مورد بررسی قرار دهیم.
WDR مخفف WIDE DYNAMIC RANGEبه شیوه ای اطلاق می شود که با کمک شاتر دوربین و روزنه ی ورود نور از یک محیط با تضاد بالا در سطوح نور موجود در تصویر، خروجی تصویری مطلوبی به دست آورد که تا حد امکان تمامی سطوح مورد صحبت، زیر پوشش قرار گیرد. برای این امر شاتر و روزنه ی نور برای ایجاد یک فریم، با حالات گوناگون اعم از زمان نوردهی متفاوت و میزان نوردهی متفاوت عکس برداری می شود، سپس با ادغام این تصاویر که در شرایط نوردهی و بازه های متفاوت نوردهی گرفته شده است یک فریم به وجود می آید. حالت دیگر که از آن به عنوان DWDR عنوان می شود. DWDR بر خلاف WDR که با سخت افزار حفره ی نور و شاتر خورجی مطلوب را ایجاد می کند، با بالاو پایین کردن گین تصویر اقدام به یکسان سازی شرایط نوری تصویر می نماید.  در این حالت طبعا به واسطه ی دستکاری نرم افزاری تصویر بخشی از تصویر ناخواسته قربانی می شود. از سویی در حالت WDR مکانیکال  به واسطه این ادغام تصاویر گوناگون برخی از طیف های رنگی تصویر به صورت غیر واقعی نمایان خواهند شد.
HDR که به نسبت دو شیوه ی ارائه ی شده برای داشتن تصویر مناسب در شرایط نوری نامطلوب فناوری نوتری به حساب می آید بر این اساس شکل گرفته است که مانند WDR مکانیکال مورد استفاده در دوربین مداربسته  و دوربین تحت شبکه این فناوری تصاویر به دست آمده از نوردهی های متنوع و زمان نوردهی متنوع را با یکدیگر ادغام می نماید اما این ادغام به صورتی خطی بوده و این فرآیند به صورت نرم افزاری به اجرا درمی آید. در حقیقت این فناوری به دوربین مدار بسته یا دوربین تحت شبکه مجهز به این تکنولوژی امکانی ترکیبی از مزیت های WDR و DWDR را می دهد. نتیجه ی این شکل از تطبیق دوربین با شرایط نوری متغیر داشتن تصویری مانند حالت WDR حقیقی روی دوربین مدار بسته است با این تفاوت که رنگ تصویر، رنگ حقیقی خواهد بود.
این قابلیت وابستگی مستقیمی به اجزای دوربین دارند و در کلیه دوربین تحت شبکه ها و یا دوربین مداربسته ها قابل دریافت نیست. داشتن این قابلیت در کنار سایر قابلیت های نوین دوربین تحت شبکه برای ارائه ی تصویر مناسب به نوعی برگ برنده ی هر برندی از تولید کنندگان دوربین امنیتی به حساب می آید. این فناوری برای نمونه در دوربین تحت شبکه کمپانی مگای چین قابل دریافت می باشد. هر چند هنوز این فناوری تازه بوده و تا همگانی شدن فاصله دارد.