HD-SDI

HD-SDI و روش انتقال HDسیستم های مدار بسته

دوربین هایHD و دوربین های تحت شبکه تکنولوژی اخیر در سیسنم های مدار بسته (CCTV)  می باشند. تغیرات و پیشرفت های زیادی در سیستم مداربسته هم در کیفیت تصاویر و هم در تمامی جوانب مرتبط رخ داده تا بتواند پسخگوی نیاز جدید بازار سیستم های مدار بسته گردد. در این میان دوربین های تحت شبکه راهکاری مناسب در جوابگویی به این نیاز ها (بخصوص ضبط و ارسال تصاویر با کیفیت بالا) بود  ولی تغییر سیستم های مدار بسته قدیمی به سیستم های تحت شبکه جدید نیازمند صرف هزینه زیاد و همچنین تعویض کل زیر ساخت سیستم های مداربسته قدیمی بود .روش انتقال HD-SDI راه کاری بود که در راستای حل این مشکل ارائه گردید که از مهمترین مزایای این روش استفاده از کابل های کواکسیال نصب شده در سیستم مداربسته قدیمی می باشد.

HD-SDI چیست؟

HD-SDI (Hight Definition Serial Digital Interface)  که با نام استاندارد SMPTE 292M  نیز شناخته می شود ، استاندارد ارتباطی است که اجازه انتقال تصاویر با کیفیت HD  را از طریق کابل کواکسیال را با سرعتی در حدود ۱٫۴۸۵Gbit/s  را می دهد. این بدان معناست که تصاویر با کیفیت HD  می توانند با استفاده از کابل های نصب شده در سیستم های مداربسته موجود انتقال یابند و تنها با تعویض دوربین و دی وی آر های موجود با دوربین هایی با خروجی HD-SDI  ودی وی آرهایی که قابلیت ضبط این تصاویر را دارند می توان به سیستم مداربسته ای باکیفیت تصاویر بسیار بالا دست یافت.  در آینده ای نزدیک علاوه بر تصاویر HD  ، صدا ، سیگنال های کنترلی و غذیه دوربین ها نیز از طریق کابل کواکسیال قابل انتقال خواهند بود.
تفاوت های انتقال تصویر روش جدید و روش سیستم های مداربسته فعلی در جدول زیر نمایش داده شده است. همانگونه که در جدول نیز مشاهده می گردد در هر دو روش از کابل کواکسیال استفاده می شود اما تفاوت موجود در انتقال تصاویر به صورت دیجیتال یا آنالوگ، تفاوت در مسافت و فرکانس می  باشد.

دوربین مدار بسته HD

مزایای سیستم مدار بسته HD

 • کار با کابل های کواکسیال موجود(Plug and Play)
  • کیفیت تصاویر بالاتر
    HD-SDI  از تصاویر ۷۲۰P  یا ۱۰۸۰P  بدون فشرده سازی استفاده می کند که حدودا ۶ برابر بزرگتر از کیفیت D1  در سیستم مداربسته آنالوگ معمول می باشد. اینتفاوت در عکس زیر نیز قابل مقایسه است.
  • کیفیت ضبط بالا
    به خاطر عدم فشرده سازی تصاویر در روش HD-SDI  امکان مشاهده و ضبط تصاویر بدون از دست دادن جزئیات تصویر و همچنین کنترل PTZ  سریع وجود دارد. دوربین های HD  کیفیتی در حدود ۱۲۰۰TVL  را دارا می باشند. که در تصویر زیر نشان داده شده است .
  • امکان استفاده همزمان از دوربین های آنالوگ معمولی و دوربین های HD
   سیستم مدار بسته HD  می تواند بصورت یکپارچه با دروبین های آنالوگ معمولی نصب شوند. همچنین امکان ترکیب کردن کانال های معمولی و HD  نیز توسط دی وی آر های هیبرید امکان پذیر است. این قابلیت باعث پایین آوردن هزینه ها در تعویض سیستم های مدار بسته قبلی با سیستم های جدید می شود چون می توان تنها دوربین هایی را که نیاز به کیفیت بالاتری را دارند را تعویض نمود.
  • پیچیدگی کمتر نسبت به دوربین های تحت شبکه
  • محدودیت کمتر فاصله نسبت به دوربین های تحت شبکه
  در دوربین های تحت شبکه حداکثر فاصله با کابل UTP CAT5  ۱۰۰ متر می باشد ولی در سیستم های مداربستهHD  این فاصله تا ۲۰۰ متر نیز قابل دسترسی می باشد.البته با استفاده از تجهیزاتی مثل HD-SDI Repeater  این فاصله قابل افزایش می باشد.

  آینده دوربین های HD

    طبق برآورد های کارخانجات سازنده دوربین های HD  و همچنین نیاز بازار ( به خصوص مصرف کننده های قدیمی که نیازبه بروز کردن سیستم های مداربسته قدیمی خود را دارند) دوربین های HD  به زودی جایگاه خاصی را در بازار دوربین مداربسته را به خود اختصاص خواهند داد  و جایگزین مناسبی برای سیستم های آنالوگ معمول خواهند شد.

  کاستی های دوربین های HD  در مقایسه با دوربین های تحت شبکه

  • نظارت از راه دور
   دوربین های HD  به راحتی از طریق DVR  قابلیت اتصال به شبکه را دارند.
  • رزولوشن کم نسبت به دوربین های تحت شبکه
    استانداردهای فعلی موجود HD-SDI  تنها اجازه ی کیفیت تصویر ۲MP  را به دروبین های HD  می دهند. این در حالی است که برخی دوربین های تحت شبکه کیفیت تصاویری در حدود ۱۰MP  و بالاتر را ارائه می دهند. البته قابل ذکر است که کیفیت تصاویر بالاتر محدودیت های دیگری مثل فریم ریت پایین را ایجاد می نماید. به عنوان مثال دوربین های تحت شبکه موجود که کیفیت تصاویر ۵MP  را درا  می باشند. حداکثر می توانند ۱۳ تصویر در ثانیه را ارائه می دهند و با فریم ریت دوربین های HD  (۳۰fps)  کیفیت تصویر ارائه شده همان ۲mp  می باشد.

   

  گرد آوری:مهندس سیامک قاسم نژاد
  منابع

  HD CCTV Alliance website
  Security World Magazine
  WEBGATE website(HD-CCTV Solution provider)
  Gennum Corporation (Canada) web site (HD-SDI Provider)