لنز دوربین مدار بسته

اهمیت توازن در قطعات به کار رفته در دوربین مداربسته و دوربین تحت شبکه

در صنعت دوربین نظارت تصویری، چه در قالب دوربین مدار بسته، چه دوربین تحت شبکه همواره و فارق از نام و عنوان این کالای الکتریکی، خروجی و کیفیت ارائه شده تعیین کننده است. اما آیا تا کنون از خود پرسیده اید خروجی و کیفیت تصویر را با چه عنوانی مشخص می کنند؟ چه پارامترهایی در تصویر برای این که معین نمایند یک دوربین از نظر خروجی تصویر چگونه تصویری ارائه می دهد موثر هستند؟ قطعاتی که این پارامترها را کنترل می کنند کدامند و …؟
لنز دوربین مدار بسته
هر چه دانش کاربر دوربین چه مصرف کننده ی آن و چه پروژه کاران و یا توزیع کنندگان کالای امنیتی از این موارد بالاتر باشد امکان استفاده ی بهینه ای از دوربین تحت شبکه و یا دوربین مدار بسته مورد استفاده شان بالاتر خواهد رفت. فقدان این دانش منجر به گمراهی بسیاری از مصرف کنندگان دوربین و حتی نصابان و توزیع کنندگاه حرفه ای این کالا شده است. برای نمونه صرف عنوان دوربین AHD  با رزولوشن ۳ مگاپیکسل برای بسیاری فریبنده بوده و منجر به تصمیم گیری راجع به کیفیت این محصول، توسط بسیاری می شود. ذکر یک نمونه برای درک بهتر این پدیده در فرهنگ فنی کشور مفید خواهد بود؛ در اوایل ظهور دوربین مدار بسته آنالوگ با کیفیت بالاتر  TVL ۶۵۰ مانند ۱۰۰۰TVL  و ۱۲۰۰TVL استقبال شدیدی از این محصول به عمل می آمد. این در حالی بود که تا مدت ها دستگاه DVR  مرتبط برای ضبط این تصاویر روانه ی بازار نشده بود اما شاهد اظهاراتی راجع به برتری کیفیت ضبط شده ی تصاویری بودیم که یک مصرف کننده بی اطلاع به نظرش بی معنی می آمد. در حقیقت هم هنگامی که امکان ضبط تصاویر دوربین با کیفیت مورد نظر نبود اهمتی نداشت که دوربین پتانسیل ارائه ی چه وضوح تصویری دارد.
توازن در امکانات دوربین منجر می شود. کیفیت خروجی محصول مطلوب و در حد توان اسمی آن باشد. به عبارتی دوربین بتواند نه لزوما بهترین تصویر ممکن ولی بهترین قابلیتی که برای آن طراحی شده است را ارائه دهد. برای رسیدن به این مهم باید در نظر گرفت در یک دوربین تحت شبکه و یا دوربین مدار بسته HD  وجود لنز، نوع دید در شب به کار رفته از نظر جنس LED  ها به صورت قطعات SMD  و یا …، سنسور تصویر (IMAGE SENSOR )، DSP  دوربین، قدتر کاهش نویز یا DNR  و … باید در یک چینش منطقی نسبت به هم قرار داشته باشند. بسیاری از مواقع افت کیفیت دوربین مورد استفاده به لنز دوربین بازمی گردد. در بسیاری از مواقع دوربین تحت شبکه با رزولوشن بالا در دید شب خود به علت انتخاب IR LED  نامناسب تصویر ناواضحی ارائه می شود و یا اخلال در دید در نور کم دوربین نتیجه نبود DNR  مناسب در دوربین است و … .
رقابت در بازار و نبود نظارت کافی از بعد استاندارد سازی در تعاریف مورد استفاده در حوزه نظارت الکترونیک از یک سو و مطلوب انگاری محصولات این حوزه به صرف استفاده از واژگانی مانند X  مگاپیکسل و مانند آن به مبهم تر شدن و غیرتخصصی تر شدن این بخش منجر شده است.  در بسیاری از موارد نیز ادعاهای بیان شده در مورد دوربین تحت شبکه و یا مدار بسته، ادعایی خلاف واقع نیست اما، عدم توازن در امکانات محصول مانند DSP ، لنز و … از یک سو و محصولات جانبی نظیر دستگاه ضبط، هارددیسک، فرمت ذخیره سازی و مانند آن از سوی دیگر، قابلیت مورد ادعای فروشنده را در عمل غیر قابل استفاده می گذارد. در این خصوص به ذکر یک نمونه دیگر بسنده می کنیم: وجود دوربین با رزولوشن بالای ۳ مگاپیکسل امری بدیهی است اما در بسیاری از موارد کاهش فریم ریت از ۳۰ یا ۲۰ به ۱۵ و پایین تر در دوربین تحت شبکه در عمل منجر می شد تا محصولات فوق نتوانند انتظار مصرف کننده را در این خصوص مرتفع سازند.
در نهایت برای رسیدن به یک ترکیب ایده آل در مورد انتخاب دوربین تحت شبکه و یا مدار بسته مناسب  صرف استفاده از عناوین چشمگیری چون رزولوشن N  ماپیکسلی، سنسور تصویر سونی و یا قابلیت ضبط H.265  نباید منجر به تصمیم گیری شود. بالا بردن دانش فنی و توجه در جزئیات می تواند شما را از بند تبلیغات بازاری در این حوزه رها کرده و به انتخابی در اندازه ی نیازتان رهنمود شود.