اتاق مانیتورینگ دوربین مدار بسته

رنگ تصویر در دوربین های تحت شبکه و دوربین های مداربسته آنالوگ

در خصوص کیفیت دوربین های نظارت تصویری، از جمله دوربین های مدار بسته ی آنالوگ ANALOG CCTV و یا دوربین های تحت شبکه IP CAMERA و یا دوربین های HDSDI  و یا دوربین های هایبرید ( HYBRID  ) توجه به نکاتی مانند رزولوشن تصویر بر اساس معیار های استاندارد مانند TVL  و PIXEL  امری چا افتاده محصوب می شود. اما کسانی که از نزدیک با پروسه ی عملی دریافت بهترین تصویر از یک دوربین نظارتی آشنا شده اند دریافته اند که نکاتی  دیگری علاوه بر رزولوشن قراردادی مورد احتیاج است. از آن جمله، رنگ تصویر خواهد بود. در موراد متعددی رنگ تصویر یک سامانه ی نظارت تصویر، چه از نوع تحت شبکه، چه آنالوگ، چه هایبرید و چه اچ دی اس دی آی HDSDI  گرمتر و یا به اصطلاح دلنشین تر از دوربین دیگری به نظر می رسد این در حالی است که با مقایسه ی چشمی نقطه ای که ضبط تصاویر از آن جا انجام می پذیرد با تصویر ارائه ی شده توسط سیستم نظارت تصویری متفاوت جلوه می کند و چه بسا آن نقاط از نظر رنگی هرگز به آن گرمی و دلنشینی تصویر ارائه شده نیستند. در مباحث امنیتی و دقت ضبط و ارائه ی تصویر حقیقی این امر به یک چالش بدل می شود.
اتاق مانیتورینگ دوربین مدار بسته
برای درک این موضوع یک مثال ملموس، دوربین های دید در شب است که به هنگام فعال شدن نور مادون قرمز یا IR  این اقسام از دوربین ها تصویر ضبط شده تنها به کلیاتی اکتفا می کند و جزئیات چندانی در تصویر سیاه و سفید قابل تفکیک نخواهد بود. تجربه ی کارکردن با دوربین های با قابلیت ارائه ی تصویر رنگی در نور اندک و یا به اصطلاح دوربین های SUPPERIOR LOW LIGHT  اشخاص زبده ی این مقوله را به این سو سوق می دهد که در مواردی که دقت بالایی در تصویر می طلبند، در فضای تاریک و با لوکس نوری اندک ترجیح به استفاده از دوربین های با قابلیت کاری در نور کم دارند تا دوربین های با دید در شب. این یکی از مصادیق تاثیر طبیعی بودن نور در ارائه ی  تفکیک پذیری و کیفیت مطلوب محسوب می شود.
اساس شکل گیری رنگ در دوربین های مدارب بسته cctv    و اقسام دیگر دوربین ها مانند دوربین ها تحت شبکه و هایبرید و یا اچ دی اس دی آی HDSDI  به فیلتر های رنگی و پروسسور آنان باز می گردد. برخی از کمپانی های تولید دروبین های مداربسته و یا تحت شبکه و … با توجه به ناتوانی در تولید محصول با کیفیت و قیمت مناسب دست به استفاده از فیلترینگ نور ورودی و ارائه و بدل نمودن رنگ تصویر به بازه های رنگی مطلوب چشم      می زنند. این امر ضمن مطلوب نمودن تصویر برای چشم انسان پوششی برای ضعف فنی محسوب خواهد شد، از این رو برای محک زدن هر دوربین، چه از نوع تحت شبکه و HDSDI  و چه از نوع دوربین های مدار بسته ی آنالوگ و یا دوربین های دورگه (HYBRID ) یا به اصطلاح دوربین های هایبرید می بایست با استفاده از صفحات آزمون رنگ که ویژه ی این امر طراحی شده اند و یا خیلی ساده با مقایسه ی چشمی در چند وضعیت نوری رنگ را در دید چشمی و تصویر دوربین مورد مقایسه قرار داد. چه بسا بارها از لحاظ مقایسه رنگ های مصنوعی ایجاد شده منجر به خطا در گزینش دوربین شده و دوربین با کیفیت نامرغوب تر ضعف خود را پوشش داده و غالب خریداران را به اشتباه انداخته است.